Dişevim'e hoşgeldiniz..

Fluor Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fluor Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Fluor, insan vücudunda diş ve kemik oluşumunun yapısını destekleyen yedi elementten biri olmaktadır. Dişlerde herhangi bir nedenden oluşan çürüklere karşı korumakta ve güçlendirmekte kullanıldığı ve bunun diş sağlığına iyi geldiği bilinmektedir.

 

Nasıl Uygulanır?

 

Teknolojinin gelişim ve insanların fikir üretimiyle geliştirdiği fluor uygulaması günümüzde, hem sistematik hem de lokal olarak yapılmakta ve tercih edilmektedir. Diş Evim olarak hastalarımıza genelde lokal fluor uygulaması yapmalarını tercih ediyor ve öneriyoruz. İşlem sonrası 1 saat boyunca yemek yemekten ve içecek içmekten kaçınılmalıdır.

 

Ayrıca 24 saat boyunca süt ve süt ürünleri tüketimi yapılmamalıdır. Aksi takdirde fluor işleminin etkisini azaltabilir. İşlem sırasında fluor maddesi kullanılır. Fluor maddesi içtiğimiz sularda olduğu için, diş ve bünyeye herhangi bir zararı olmamaktadır.

 

Fluor Uygulama Çeşitleri Nelerdir?

 

Fluor uygulama çeşitleri iki çeşit olmaktadır. Biri kendiniz yapabileceğiniz lokal uygulama, ikincisi sistematik uygulamadır. Sistematik fluor uygulaması, suların, sofra tuzu ve sütün florürlenmesi ile yapılmaktadır. Lokal işlem de ise her evde olan ağız bakım ürünleriyle faydalanması. Bu ürünler diş macunu ve ağız çalkalama sularıdır.

 

Günümüzde artık fluor işlemi için çok ciddi çürük söz konusu değil ise evinizde bulunan diş macunu, gargara, jel gibi fluor maddesi içeren ürünleri doğrudan kullanarak yapmanız çok basittir. Doğrudan dişe temas ettiği için etkisi anında da görülür bir kaç kez kullanımda da görülmektedir. İçeriğinde bulunan fluorlardan yararlanarak lokal işlemi bireysel olarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ne Sıklıkla Fluor İşlemini Yapılmalıdır?

 

Diş Evim ailesi olarak fluor işlemini, 6 ayda 1 kere senede 2 işlem olmak şartıyla profesyonel diş hekimlerimiz tarafından yapılması uygun görülmektedir. Tabi bu işlemlerin yapılması, hekimlerimiz tarafından ağız içeriğini muayene ettikten sonra çürük riskine göre işlemler azaltılabilir veya çoğaltılabilmektedir.

 

Fluor İşlemi Zararlı mıdır?

 

Önleme amacıyla sadece diş yüzeyine uygulanan ve herhangi bir şekilde sistemik dolaşıma katılmayan güvenli bir uygulamadır. Poliklinik hekimlerimize bu konuda güvenebilirsiniz. Hekimlerimiz tarafından uygun miktarlarda kullanılan fluor işlemi insan sağlığına hiçbir şekilde zarar verici etkisi olmamakla beraber dişlerinizi çürüklere karşı koruma etkisine almaktadır.

 

Fluor İşlemini Kimler Yaptırabilir?

 

Fluor işlemini, 3 yaşından itibaren kullanıma uygundur. Bu konu hakkında Diş Evim hekimlerimiz tarafınca muayene esnasın da bilgilendirmeler verilmektedir. Erken yaşlarda fluor uygulamasına başlamak, çocukluktan yetişkinliğe uzanan yolda dişlerinizi çürük oluşumuna karşı, diş problemlerine karşı, diş yapısını güçlendirerek ve diş yüzeyinin daha rahat fırçalanması avantajını sizlere sunmaktadır.

 

Adres

Batı Mh. İpek Sk. No:3, Pendik / İSTANBUL

(0216) 491 05 81

Bizi hemen arayın

Açılış Saatleri

Pzt - Cmt: 9:00 - 19:00

Randevu almak için!

info@disevim.com